36th All American Open Championships





All American Open
TaeKwonDo-Karate-KungFu
Championships

This nationwide tournament is the production of

Grandmaster S. Henry Cho

since 1965

**********************

36th annual Championships
Saturday, March 25, 2000


*** Winners List ***
EVENT/CATEGORY WINNER INSTRUCTOR LOCATION
       
TAE KWON DO HYUNG      
FORMS GRAND CHAMPION: Rick Feizbakisk    
       
ADULT      
(17 and older) 1 Rick Feizbakish James Roberts Rockville, Md.
BLACK 2 Garneal Byfield Lewis Branch NYC
3 Dan and up 3 Cedric Lim Kwang Sung Kim NY
  3 Ariel Oxman James Roberts Rockville, Md.
BLACK      
1 and 2 Dan 1Chad Mullinix Chong C. So  
  2 Jorge Perez Edward Becarra VZ
  3 Samuel Pichter Amos Johnson Md.
  3 Chay Chhun Jo Almeda Bronx, NY
  3 Ernie Medina Navy Md.
BROWN-RED      
  1 Nairo Capaazo Edward Becarra VZ
  2 Anthony Wihlborg Ron Schwartz Brooklyn, NY
  3 Doug Watson Richard Behr PA
  3 Brian Ward Dean Kelly PA
GREEN-PURPLE      
BLUE 1 Brant Kahkanen Dean Kelly PA
  2 Zachary Morris S. Henry Cho NYC
  3 Sutuory Dicinea Bruce Chung Harrison, NY
  3 Bruce Bronson Bruce Chung Harrison, NY
YELLOW-ORANGE      
WHITE 1 Frankie Robert Urban Master So PA
  2 Julian Albert Linda Lutes Brooklyn, NY
  3 Vlastimik Reh George Mah NY
  3 Robert De La Cruz S. Henry Cho NYC
WOMEN      
BLACK 1 Huyen T. Dao Amos Johnson MD
  2 Debra Pacchiono James Roberts Rockville, MD
  3 Nancy Dressler Bruce Chung Harrison, NY
BROWN-RED      
PURPLE-BLUE 1Caitlin Greenfield James Roberts Rockville, MD
  2 Cathy Capati James Roberts MD
  3 Judy Hui Ron Schwartz NY
  3 Kerry Megley Bruce Chung Harrison, NY
GREEN-YELLOW      
ORANGE-WHITE 1 Kim Hup Carlos Farrell NJ
  2 Robin Gamiel Bruce Chung Harrison, NY
  3 Joanna Redman James Roberts MD
  3 Elini Vagelatos James Roberts Rockville, MD
KARATE KATA      
ADULT 1 Jerry B. Dioz Kai Leung NY
MEN 2 Jesse Acevado Self NY
ADVANCED 3 Ernie Perez David Chin Queens, NY
  3 Joseph Yurselach James Devoe Stillwater, NY
BEGINNERS      
  1 Max Wu David Chin S.I., NY
  2 Kenn Salarda James McKall NC
  3 Li Wang David Chin NY
  3 Michael Aurilio Navy MD
KARATE KATA WOMAN      
ADVANCED 1 Danielle Fournier Navy MD
  2 Robin Behr Richard Behr PA
  3 Angela Alexander Earl Woodbury Bronx, NY
  3 Megan Kirchberg James Roberts Rockville, MD
BROWN BELT      
  1 Angela Alexander Earl Woodbuty Bronx, NY
BEGINNERS      
  1 Kweeling Wang David Chin Queens, NY
  2 Rachel Susskind Mark Morise Suffern, NY
KUNG FU FORMS      
MEN, WOMEN, CHILDREN 1 Kevin Allen Court He Wei Qi NY
MEN 2 Alex Kontorovich Gary Vaganek NJ
  3 James Herrin Jr. Rick Merino Portchester, NY
  3 Albert Angela Edward Becarra Venezuela
WOMEN      
  1 Anayra Calderon Vizzio NJ
CHILDREN      
  1 Mario Pena Vizzio NJ
CHILDREN      
  1 Niko Petruzzella Vizzio NJ
SENIORS FORMS      
MEN AND WOMEN 1 Earl Woodbuty Peter Urban NYC
BLACK BELT 2 Shinton Jonas, Jr. Tommy Chin NY
MEN 3 Ron Van Clief Peter UrbanNYC NYC
  3 Marcus Mutaugh C.S. Kim PA
ADVANCED      
  1 Angela Howes Bennet NY
  2 Ann Gooch James Roberts MD
  3 Ha Dao Amos Johnson MD
  3 Nancy Rap D Carlos Farrell NJ
BEGINNERS      
  1 Laurie Bonner Bruce Chung Harrison, NY
  2 Joseph Maresca William Harnaga Riverdale, NY
WEAPONS FORMS      
MEN, WOMEN, CHILDREN 1 Jonas Nunez Tommy Chin NY
BLACK BELT 2 Kevin Allen Court He Wei Qi NY
  3 Earl Woodbury Peter Urban NY
  3 Alex Kantorovich Gary Vagarek NJ
ADVANCED      
  1Kenn Salardo James McKall NC
  2 Ernie Perez David Chin NY
  3 Kweeling Wang David Chin NY
  3 Li Wang David Chin NY
CHILDREN      
  1 Gaetano Semilia Linda Lutes Brooklyn, NY
  2 Sean McHugh Tae Son Kang Brooklyn, NY
  3 Ross Levine Tae Son Kang Brooklyn, NY
  3 Jeremy Epstein Tae Son Kang Brooklyn, NY
FREE STYLE FORMS      
  1Jonas Nanez Tommy Chin NY
  2 Tony Loupakis Self NY
  3 Saul Castro Steven Rodriguez NY
  3 Leonardo Gomez Edward Becarra Venezuela
CHILDREN FORMS      
TAE KWON DO AND KARATE      
MINI PEE WEES (I) 1 Matthew Paola East Coast CT
(6 years old and younger) 2 Eleni Georgakapoulls East Coast CT
GREEN AND UP 3 Justin Behr Richard Behr PA
  3 Madeline Spencer Bruce Chung Harrison, NY
WHITE-YELLOW-ORANGE      
  1 Niko Petruzzella Vizzio NJ
  2 Derek So Master So PA
  3 Luka Ivicevic Jesse Acevedo NY
  3 Nasaa Enkhbold Jesse Acevedo NY
MINI PEE WEES (II)      
(7 & 8 year olds) 1 Anastasios Georgapoulos East Coast CT
BROWN-RED 2 John Russo Linda Lutes Brooklyn, NY
  3 Kris Talgo Bruce Chung Harrison, NY
  3 Joseph Selveggio Bruce Chung Harrison, NY
PURPLE-BLUE-GREEN      
  1 Gaetano Semilia Linda Lutes Brooklyn, NY
  2 Ivan Riohveno Edward Becarra VZ
  3 Andrew Abramowitz Bruce Chung Harrison, NY
  3 Michael Brund Bruce Chung Harrison, NY
  3 Hannah Gamiel Bruce Chung Harrison, NY
WHITE-YELLOW-ORANGE      
  1 Ryan Hirobach Richard Behr PA
  2 Alberto Marson, Jr. Jesse Acevedo NY
  3 John Simon Richard Medina Brooklyn, NY
  3 Jennifer Coyon Richard Medina Brooklyn, NY
WHITE-YELLOW-ORANGE      
  1 Julian Edilman Jesse Acevedo NYC
  2 Ryan Chono de Brew Jesse Acevedo NYC
  3 Jonathon Feliciano Jesse Acevedo NYC
  3 Dejon Foster Jesse Acevedo NYC
PEE WEES (I)      
(9-10 year olds) 1 Neal Stueher Kai Leong NYC
BLACK 2 Lazarus Durant Master Samaroo NYC
  3 Nicolas Gonzales Nicolas Gonzales Puerto Rico
  3 Jenna Stueher Kai Leong NYC
BLACK      
  1 Marcus Aaron Johnson Amos Johnson MD
  2 Daniel Lutz Bruce Chung Harrison, NY
  3 Samantha Cohen Bruce Chung Harrison, NY
  3 Alex Shkadron Kevan Woo Lee Flushing, NY
BROWN      
  1 Lisa Wong James Roberts Rockville, MD
  2 Boris Martin, Jr. Jo Almeda Bronx, NY
  3 Jarrhett Oates Richards Spring Valley, NY
  3 Manuel Norueira Edward Becarra VZ
PURPLE-BLUE-GREEN      
  1 Danny Reyes Edward Becarra VZ
  2 Que Ahh Le John Chung Kim Acetown
  3 Timi Muhonski Jesse Acevedo NYC
  3 Adrian Gordon Jesse Acevedo NYC
PEE WEES (I)      
(9-10 year olds) 1 Danny Reyal Edward Becarra VZ
PURPLE-BLUE-GREEN 2 Victor Vasquez   Mexico
  3Joseph Trakolsy Gus Sioziol S.I., NY
  3 Alon Nisim Peter Loupakis Queens, NY
YELLOW-ORANGE-WHITE      
  1 Darryl Gilbert Jo Almeda Bronx, NY
  2 Dhiya Sai Jesse Acevedo NYC
  3 Clement Fournier Jesse Acevedo NYC
  3 Mariusz Sleziak Arthur Skrzek NYC
YELLOW-ORANGE-WHITE      
  1 Cassius Flemming Jo Almeda Bronx, NY
  2 Felipe Alvarado Steven Rodriguez Puerto Rico
  3 Jose Gaigbee-Togbe Jesse Acevedo NYC
  3 Kimberly Smeltzen Richard Behr PA
PEE WEES (II)      
(11-12-13 year olds) 1 Melisa Lazo Edward Becarra VZ
BLACK-BROWN 2 Jennifer Gost John Bussard MD
  3 Marco Semilia Linda Lutes Brooklyn, NY
  3 Brandon Stsueher Kai Leong NYC
BLACK-BROWN      
  1 Sebastian Belz Jurgen Paterok Germany
  2 Ronny Mota Edward Becarra VZ
  3 Lauren Schkette Carlos Farrell NJ
  3 Jason Byrne John Bussard MD
BLACK-BROWN      
  1Katie Wong James Roberts Rockville, MD
  2 Gregory Bosworth Amos Johnson MD
  3 Ross Levine Tae Sun Kang NY
  3 Jonathon Chaim Bruce Chung Harrison, NY
PURPLE-BLUE-GREEN      
  1 Emerson Sampaio Jesse Acevedo NYC
  2 Moniz Sampaio Jesse Acevedo NYC
  3 Moniz Sampaio Jesse Acevedo NYC
  3 Jonathan Colon Jo Almeda Bronx, NY
YELLOW-ORANGE-WHITE      
  1 Jose Cambero Edward Becarra Venezuela
  2 Christopher S. Henry Cho NYC
  3 Stevano Jones Jesse Acevedo NYC
  3 Tobias Genske Jurgen Paterok Germany
JUNIORS FORMS      
(14-15-16 years old) 1 Purham Hzrpour James Roberts Rockville, Md.
BLACK-RED-BROWN 2 Han Dao Amos Johnson MD
  3 Mario Pena Vizzio NJ
  3 Bryan Johnson Amos Johnson MD
PURPLE-BLUE-GREEN      
  1 Daniel Castro Linda Lutes Brooklyn, NY
  2 Isabel Freemann Jurgen Paterok Germany
  3 Julio Mosquera Edward Becarra VZ
  3 Stephen Soloton Jurgen Paterok Germany
YELLOW-ORANGE-WHITE      
  1 Marvin Peart R. Lopez NYC
  2 Alistaire Nzekeo Jesse Acevedo NYC
  3 Pedro Avroyo Nicolas Gonzalez Puerto Rico
  3 Youssoupha Dia Jesse Acevedo NYC
BREAKING - ADULTS      
BLACK 1 Alexander Hartmann Jurgen Paterok Germany
  2 Axel Marliner Jurgen Paterok Germany
  3 Davod Nieves Ron Schwartz NY
  3 Jorge Perez Edward Becarra VZ
BROWN-RED-      
PURPLE 1 Doug Watson Richard Behr PA
  2 Nairo Capazo Edward Becarra VZ
  3 Heidi Hartmann Jurgen Paterok Germany
  3 Richard Lagana-Abbate Bruce Chung Harrison, NY
GREEN-BLUE-      
ORANGE- 1 Wendell Huggins Ki Nam Yum NJ
WHITE 2 Wilson Santaliz Tony Loupakis NYC
  3 Raymond Chung S. Henry Cho NYC
  3 Narvan Gopal S. Henry Cho NYC
WOMEN      
  1 Heidi Hartmann Jurgen Paterok Germany
JUNIORS      
  1 Leonardo Gomez Edward Becarra VZ
  2 Uwe Birkenfeld Jurgen Paterok Germany
  3 Stephen Solotura Jurgen Paterok Germany
  3 Daniel Castro Linda Lutes Brooklyn, NY
PEE WEES      
ADVANCED 1 Nicolas Gonzalez Nicolas Gonzalez Puerto Rico
  2 Jeffrey Wolperl Bruce Chung Harrison, NY
  3 Claudine Tranestor Mike Brown MD
  3 Daniel Lutz Bruce Chung Harrison, NY
ADVANCED      
  1 Melisa Lazo . Edward Becarra VZ
  2 Tobias Ganske Jurgen Paterok Germany
  3 Sebastian Belz Jurgen Paterok Germany
  3 Jose Cambero Edward Becarra VZ
ADVANCED      
  1 Savon Huggins Yum Ki Nam NJ
  2 Christopher Leahy D. S. Kwak  
  3 Nicholas Delucca Carlos Farrell NJ
  3 Chang Brandon Feliciano Alejandro Pablo NY
  3 Kristopher Valerio Steven Doyon  
EVENT/CATEGORY WINNER INSTRUCTOR LOCATION
SPARRING      
SPARRING GRAND CHAMPION: Rick Feizbakish    
       
SPARRING      
MEN 1 Richard Saunders James Roberts Rockville, MD
BLACK 2 Alexander Hartmann Jurgen Paterok Germany
HEAVY 3 Roland Allison Winston McCormack NY
  3 Johnny Faulkner Ki Chung Kim NY
LT. HEAVY WEIGHT      
  1 Omar Holmes Gama Bufield NY
  2 Arden Smith Amos Johnson MD
  3 Ron Van Clief, Jr. Ron Van Clief NY
  3 Edwin Aguirre John Bussard MD
MIDDLE WEIGHT      
  1 Rick Feizbakish James Roberts Rockville, Md.
  2 Luis Vicente Katz  
  3 Matt Oniel Navy MD
  3 Anthony Graf Peter Bardatsos  
       
SPARRING- MEN-BLACK BELT      
LIGHT WEIGHT 1 Jin Suh J. W. Suh NY
  2 Gabriel Figueroa Jesse Acevedo NYC
  3 Matthew Luemann Ki Yun Yi  
  3 Eric Boakyela Jung Il Park  
BROWN      
HEAVY 1Dustin Jackson Navy MD
  2 Brian Ward Kelly PA
  3 Carlton Soltar Ron Schwartz NY
  3 Dennis Mujkanovic Jurgen Paterok Germany
HEAVY      
  1 William Harris Anthony Richards NY
  2 Doug Watson Richard Behr PA
  3 Ernie Perez Daniel Chin NY
  3 Mark Nafash Mark Morise NY
MIDDLE      
  1 Richie Lagana-Abatte Bruce Chung Harrison, NY
  2 Hugo Salozar Wong Suh  
  3 Sean Hurley Navy MD
  3 Peter Herger Bruce Chung Harrison, NY
PURPLE-BLUE      
  1 J.E.B. Bolon Navy MD
  2 Robert Jenkins Navy MD
  3 Dennis Medley Bruce Chung Harrison, NY
  3 Jose Rocha Ed Manson CT
GREEN      
  1 Alexis Rodriguez S. Rodriguez Puerto Rico
  2 David Barelick Richard Behr PA
  3 Brant Kahkonen Dean Kelly PA
  3 Phil Skigen Mark Morise NY
YELLOW-ORANGE-WHITE      
HEAVY 1 Michael Aurilio Navy MD
  2 Wendell Huggins Ki Nam Yum NJ
  3 Anthony McGraw Navy MD
  3 Nick Nordvall Navy MD
LIGHT WEIGHT      
  1 Ivan Ortega Ricardo Lopez NYC
  2 Frankie Urban Chong C. So PA
  3 Robert De la Cruz S. Henry Cho NYC
  3 Juan Hernandez    
SPARRING WOMEN      
BLACK 1 Huyen T. Dao Amos Johnson MD
HEAVY 2 Sallieann Calderwood Master Ki NJ
  3 Danielle Fournier Navy MD
  3 Adrana Lockhard Ron Van Clief NY
ADVANCED      
  1 Natasha Byus James Roberts Rockville, MD
  2 Megan Kirchberg James Roberts Rockville, MD
  3 Magie Delaney Navy MD
  3 Angela Alexander Earl Woodbury NY
PURPLE-BLUE-GREEN      
  1Judieth de Palleja Carlos Farrell NJ
  2 Heidi Hartmann Jurgen Paterok Germany
  3 Eva Kupai Dan Malucci NY
  3 Joana Radman James Roberts MD
YELLOW-WHITE      
  1 Sherrise Palomino S. Henry Cho NYC
  2 Rachel Susskind Mark Manor NY
  3 Lisette Anosike S. Henry Cho NYC
  3 Miriam Gregory Linda Lutes Brooklyn, NY
SPARRING      
SENIORS 1 Kurt Holloway Ki Chung Kim  
BLACK 2 Earl Woodbury Peter Urban NY
  3 Rey Lewis James McCoy  
  3 Ron Van Clief Peter Urban NY
BROWN-RED      
  1 Steven Coute Bruce Chung Harrison, NY
  2 Greg Orta Kim  
PURPLE-GREEN-YELLOW-WHITE      
  1 Bruce Bronson Bruce Chung Harrison, NY
  2 Alan Mancuso Wolfgang Posth NY
  3 Wilson Santaliz Tony Loupakis NY
SPARRING CHILDREN      
MINI PEE WEES 1 Lazarus Durant Master Samaroa Bronx, NY
(7 years and younger) 2 Christopher Leahy D. S. Kwak NY
BLACK- BROWN 3 Chang Brandon Feliciano Alejandro Pablo NY
  3 Andrew Ghazaii Cha NJ
BLACK-BROWN      
  1 Christopher Polanco Sung Ill Park NY
  2 Christopher Leonard Bruce Chung Harrison, NY
  3 Joseph Selvaggio Bruce Chung Harrison, NY
BROWN      
  1 Chris Talgo Bruce Chung Harrison, NY
  2 Jose Racha, Jr.    
  3 Jose Polanco Sung Kill Park NY
  3 John Russo Linda Lutes Brooklyn, NY
ADVANCED      
  1 Savon Huggins Ki Nam Yum NJ
  2 Jason Lim Lim NYC
  3 David Rias Lim NYC
  3 Mathew Paola East Coast CT
ADVANCED      
  1 Christopher Polanco Sung Ill Park NY
  2 Christopher Leonard Bruce Chung Harrison, NY
  3 Joseph Selvaggio Bruce Chung Harrison, NY
INTERMEDIATE      
  1 Sebastion Altomarino Wolfgang Posth NY
  2 Alfred Johnson Sung Yoon NY
  3 Hiram Mendoza Sung Yoon NY
  3 Samuel Smeltzer Richard Behr PA
BEGINNER      
  1 Zach Trepea Gus Sioziol NY
  2 Nick Pretruzella Vizzio NJ
  3 Orlando Gonzalez Master Chow  
  3 Ryan Magorio Wolfgang Posth NY
PEE WEES (I)      
(8-9-10 year olds) 1 Charalambos Pagiazitis Peter Loupakis NJ
BLACK 2 Thomas Kwon Peter Loupakis NY
  3 Alex Bonner Bruce Chung Bruce Chung Harrison, NY
  3 Andrew Dressler Bruce Chung Harrison, NY
  3 Alec Veghiazarian Peter Loupakis NY
BLACK      
  1 Alex Zeontaritis Tony Loupakis NY
  2 Jonathan Urbina Eddie Maluska CT
  2 Daniel Lutz Bruce Chung Harrison, NY
  3 Anthony Morgan Wesley Drumfield NY
BROWN-RED      
  1 Jarrhett Oates Anthony Richards NY
  2 Nico Theocharopoulos Peter Loupakis NY
  3 Boris Martin Jo Almeda Bronx, NY
  3 Mikhail Varshavsky Kwang Sun Kim NYC
RED-PURPLE      
  1 Mandell Ross Richards NY
PURPLE-GREEN      
  1 Gaetano Semilia Linda Lutes Brooklyn, NY
  2 Luis Guallpa Tony Loupakis NY
  3 Sean Charles Winston McCormack NY
  3 Dionysios Cramvakas Peter Loupakis NY
PURPLE-GREEN      
  1 Danny Reyal Edward Becarra VZ
  2 Victor Vasquez   Mexico
  3 Joseph Trakolsy Gus Sioziol NY
  3 Alon Nisim Peter Loupakis NY
GREEN      
  1 Peter Gonzalez Jo Almeda Bronx, NY
  2 Carlos Rivera Steve Rodriguez Puerto Rico
  3 Vojin Kelanovic Sung Yoon Yugoslavia
  3 Jessie Tapis Sung Yoon NYC
GREEN-YELLOW-ORANGE-WHITE      
  1 Darryl Gilbert Jo Almeda Bronx, NY
  2 Nicolas Jefferson Sung Yoon FL
  3 Leopold Veuve Richard Medina Brooklyn, NY
  3 Apostolow Moshop Tony Loupakis NY
  3 Mariusz Sleziak Arthur Skrzek NYC
YELLOW-WHITE      
  1 Cassion Flemming Jo Almeda Bronx, NY
  2 John Banasion Tony Loupakis NY
  3 Dimitri Patsalos Tony Loupakis NY
  3 Allam Lucido Tony Loupakis NY
YELLOW-WHITE      
  1 Felipe Alvacado Steven Rodriguez Puerto Rico
  2 Jose Mercado S. Henry Cho NYC
  3 Mark Pavelcak Arthur Skrzek Brooklyn, NY
  3 Nicolas Ciminelli Miranda NYC
YELLOW-WHITE      
  1 Patrick Barbarski Arthur Skrzek NY
  2 Randy Roberto Richard Behr PA
  3 Alex Morozov Miranda NYC
PEE WEES (II)      
(11- 12-13 year olds) 1 Brandon Stulben Kai Leung NY
BLACK 2 Marco Semilia Linda Lutes Brooklyn, NY
HEAVY 3 Jonathon Chaim Bruce Chung Harrison, NY
  3 Sean Hart Cedric Chunglin CT
BROWN-RED-PURPLE      
  1 Ronny Mota Edward Becarra VZ
  2 Jesse Kimmel Linda Lutes Brooklyn, NY
  3 Sebastian Belz Jurgen Paterok Germany
  3 Eric Conte Jon Chung Kim PA
GREEN      
HEAVY 1 Wayde Clark Ron Schwartz NYC
  2 Adam Boyd Sung Yoon NYC
  3 Jonathan Colon Jo Almeda Bronx, NY
  3 James Worthy Edward Mezerewski CT
LIGHT      
  1 Isaac Medina Sung Yoon NYC
  2 Coby Nisim Peter Loupakis NYC
YELLOW-WHITE      
  1 David Luca Wolfgang Posth NYC
  2 Steven Alves Yom Kim Nan NJ
  3 Alberto Leandry Steven Rodriguez Puerto Rico
  3 Christopher Demeglio S. Henry Cho NYC
LIGHT WEIGHT      
  1 Thoan Hernandez Edward Becerra Venezuela
  2 Christopher Demeglio S. Henry Cho NYC
  3 Allan May Min Bruce Chung Harrison, NY
  3 Tony Koutsoubavis Tony Loupakis NY
JUNIORS      
(14-15-16 year olds) 1 Leonardo Gomez Edward Becarra VZ
BLACK 2 Jonathan Calderwood Ki Yun Yi NJ
  3 Sheldon Gordon Winston McCormack NY
  3 Joshua Levine Tae Sun Kang NY
BLACK      
  1 Karl Martin Jo Almeda Bronx, NY
  2 Andrew Yeghiazarian Peter Loupakis NY
  3 Marro Pena Vizzio NJ
  3 Nurul Amin Loupakis NY
BROWN-RED-PURPLE-BLUE      
  1 Jervelle Partner    
  2 Samuel Edwards Master Winston  
  3 Stephen Solotous Jurgen Paterok Germany
  3 Andrew Hau James Roberts Rockville, MD
GREEN-ORANGE-YELLOW-WHITE      
  1 Uwe Birkenfeld Jurgen Paterok Germany
  2 Pedro Arroyol Nicolas Gonzalez Puerto Rico
  3 William Mason Richard Behr PA
  3 Daniel Castro Linda Lutes Brooklyn, NY
GIRLS (16 and younger)      
BLACK (13-14 yrs) 1Han Doa Amos Johnson MD
  2 Jennifer Gost John Bussard MD
BLACK      
(11-13 yrs) 1Melisa Lazo Edward Becarra VZ
  2 Nadine Morales East Coast CT
  3 Katie Wong James Roberts Rockville, MD
  3 Rosemary Gushkiken Elliot Durban NJ
BLACK      
LIGHTWT 1 Claudine Tran Mike Brown MD
  2 Kelly Hurt Cedric Chunglin CT
  3 Nary Vargenas Peter Loupakis NY
  3 Brittnay Morris East Coast CT
BLACK      
(9-10 yrs) 1 Samantha Cotten Bruce Chung Harrison, NY
  2 Jenna S. Leung  
BROWN-RED-PURPLE      
  1 Francheska Forrester Sung Yoon NY
  2 Joannie Alameda Nicolas Gonzalez Puerto Rico
  3 Agatha Poterewiez Lim NYC
  3 Melissa Mould Lim CT
GREEN-YELLOW-ORANGE-WHITE      
  1 Nicoili Gonzalez Nicolas Gonzalez P.R.
  2 Meliza Lazo Edward Becerra Venezuela
  3 Raiza Cordoba Yi NJ
  3 Asha Cummings Anthony Richards Hillcrest, NY
GREEN-ORANGE-YELLOW-WHITE      
(8-11 yrs) 1 Anh Duong E. Mezerewsky CT
  2 Christine Nicholas W. Drumgold NY
  3 Kimberly Smeltzen Richard Behr PA
GREEN-ORANGE-YELLOW-WHITE      
(8-10 yrs) 1 Terrell Morales Laurent Dably NY
  2 Theresa Neyeuhofer East Coast CT
  3 Samantha Ceballer S. Henry Cho NYC
  3 Kai Putterman James Roberts Rockville, MD
WHITE (5-6 yrs)      
  1 Talia Morales Laurent Dably NY
  2 Shana Roman S. Henry Cho NYC
  3 Gabrielle Feliciano Li Nam Yum NJ
LARGE (all ranks)      
  1 Joesdian Alameda Nicolas Gonzalez Puerto Rico
  2 Yeisi Gonzalez Edward Becarra VZ
  3 Lena Grawe Jurgen Paterok Germany
MEDIUM (all ranks)      
  1 Sonia Zandi James Roberts Rockville, MD
  2 Angellina Correa Sung Yoon  
SMALL (all ranks)      
  1 Elpida Gianna Peter Loupakis NY
  2 Eleni Georgakopoulos East Coast CT



What is the All American Open?

The All American Open Championship was started in 1965 to promote the principles of the American Martial Arts. It has been held every year since and draws contestants from all around the world. The All American Open is presently recognized as one of the nation's major tournaments.


The All American Open was held in Madison Square Garden Center in New York City for twenty-three consecutive years, from 1967 to 1989. It was at the 1967 All American Open where Chuck Norris and Bruce Lee first met. All American Open has been continued and staged outside the Garden since 1989, and we are proud to say that many famous champions like Cynthia Rothrock, Eric LaSalle (from E.R.TV series) have participated and won in the All American Open.


The all American Open provides an opportunity for practitioners of all styles to meet and compete against each other in a spirit of cooperation and harmony. The tournament rules are specifically formulated to cover all the major styles and not favor one over the others.

2006 Championship Winner's List 2006 Championship article
2004 Championship Winner's List 2004 Championship article
2003 Championship Winner's List 2003 Championship article
2002 Championship Winner's List 2002 Championship article
2001 Championship Winner's List 2001 Championship article
2000 Championship Winner's List 2000 Championship article
Past grand champions What is Tae Kwon Do?
Past forms champions What is Karate?
Home Page What is Kung Fu?

   
Copyright ©2004 S. Henry Cho
Send mail to contact@HenryCho.com with questions or comments about this web site.