44th All American Open Championships





All American Open
TaeKwonDo-Karate-KungFu
Championships

This nationwide tournament is a production of

Grandmaster S. Henry Cho

since 1965

**********************

43rd annual Championships
Saturday, March 29, 2008


*** Winners List ***

CATAGORY

WINNER

INSTRUCTOR

LOCATION

 

FORMS:

GRAND  CHAMPION

 

Derrick Williams

 

 

 

TAE KWON DO - HYUNG

 

 

 

 

ADULT (MEN)

1 Lee Anderson

John Bussard

MD

 

BLACKBELT

2 Andrew Han

James Roberts

MD

 

 

3 Jessie Schane

Mark Cashatt

PA

 

 

3 Armando Musto

Jerome Roberts

MD

 

BROWN-RED

1 Alexander Liss

Andrew Hahn

NYC

 

 

2 Ernie Perez

Nelson Class

NYC

 

 

3 Jose Ayala

Nicolas Gonzalez

PR

 

 

3 Alex Gonzalez

Ron Schwartz

NYC

 

GREEN-PURPLE-BLUE

1 Angel Serrano

Peter Flores

NYC

 

 

2 Kate Gryser

John critzos

MD

 

 

3 Kevin Joseph

John Dinkins

NYC

 

 

3 Sam Marsel

Andy Diaz

NYC

 

YELLOW-ORANGE-WHT

1 Steven Driehe

Christopher Lee

NYC

 

 

2 Peter Dausman

John Critzos

MD

 

 

3 Jim galvin

John critzos

MD

 

 

3 Robert Ball

John Critzos

MD

 

ADULT (WOMEN)

 

 

 

 

BLACK BELT

1 Olivia Sun

James Roberts

MD

 

 

2 Katherine Miller

C.S. Kim

PA

 

 

3 C. Kwon

Malick Fall

NYC

 

 

3 Tehra Yien

Dennis Buzis

NYC

 

BROWN-RED

1 Xuemei He

Andrew Hahn

NYC

 

 

2 Marcela Rodriguez

Andrew Han

NYC

 

GREEN-PURPLE-BLUE

1 Laurice Hwang

Christopher Lee

NYC

 

 

2 Yormeri Maduro

K Maduro

Aruba

 

 

3 Jennifer Alvarez

Lopez

NYC

 

 

3 Lindsey Atwood

John Critzos

MD

 

YELLOW-ORANGE-WHT

1 Michelle Cameron

Christopher Lee

NY

 

 

2 Jennifer Allen

Christopher Lee

NY

 

 

3 Chelsea Wright

John Critzos

MD

 

 

3 Allison Clarke

John Critzos

MD

 

KARATE - KATA

 

 

 

 

ADULT (MEN) 

1 Carlos Shane

Ted Rivera

NYC

 

   BLACK

2 Samuel Diaz

Errol Bennett

NYC

 

 

3 Mark Tome

Andy Diaz

NYC

 

 

3 Christopher McMaster

Ted Rivera

NYC

 

ADULT (WOMEN)

1 Lisa Wong

James Roberts

MD

 

ADVANCED BELT

2 Dianeela Rivera

Rick Diaz

NYC

 

 

3 Melissa Maduro

K Maduro

Aruba

 

KUNG FU FORM

 

 

 

 

(MEN AND WOMEN )

1 Marcus Carmouche

Christopher Lee

NYC

 

 

2 Nikko Dessereau

Chris Robinson

NYC

 

 

3 Jennifer Primuch

Yip Wing Hong

NYC

 

 

3 Robert Lopez

Christopher Lee

NYC

 

 

 

 

 

 

MASTERS

1 Derrick Williams

Osama Ozuma

NYC

 

 

2 Halbert Lee

 

NYC

 

 

3 Samuel Wallace

Frederick Scott

PA

 

 

3 Earl Woodbury

Peter Urban

NY

 

SENIORS FORM

 

 

 

 

BKACK

1 Nicolas Gonzalez

S. Henry Cho

PR

 

 

 

2 Jorge Capestany

Steven Rodriguez

PR

 

 

3 Henry Velez

Nicolas Gonzalez

PR

 

 

3 Ateven Gold

Sung Yoon

NY

 

BROWN-RED

1 Jose Villasan

Edward Becerra

Venezuela

 

 

2 Reginald Sparks

Joe Almeda

NYC

 

 

3 Gary Kiyan

Andrew Hahn

NYC

 

PURPLE-BLUE-GREEN

1 Anthony Compagnon

Chris Robinson

NY

 

(MEN AND WOMEN)

2Ernest Louis

Sugar

NYC

 

 

3 Marvin Carter

Chris Robinson

NYC

 

 

3 Constance Siebenhouer

Rodriguez

NYC

 

WEAPONS FORM

.

 

 

 

MASTERS

1 Earl Woodbury

Peter Urban

NYC

 

 

2 Ernest Martinez

David Moradi

NYC

 

 

3 Halbert Lee

 

NYC

 

ADVANCED  (MEN/WOMEN)

1 Katherine Miller

C.S. Kim

PA

 

 

2 Nikko Desereau

Chris Robinson

NYC

 

 

3 Marcus Camouche

Christopher Lee

NYC

 

 

3 Robert Lopez

Christopher Lee

NYC

 

INTERMEDIATE

1 Anthony Compagnone

Chris Robinson

Bronx, NY

 

 

2 Laurice Hwang

Chris Robinson

Bronx, NY

 

 

3 Jennifer Allen

Chris Robinson

Bronx, NY

 

 

3 Marva Carter

Chris Robinson

Bronx, NY

 

CHILDREN (Boys/Girls)

 

 

 

 

11-12-13 Years Old

1 Bridson Wallace

Samuel Wallace

PA

 

BLACK AND BROWN

2 Samantha Gardella

Gardella

NY

 

 

3 Danny Guesta

Vigoroux

NJ

 

 

3 Dillon Sandvik

Sung Yoon

NYC

 

PURPLE-BLUE-GREEN

1 Reed Jones

Christopher Lee

NY

 

 

2 Brandon Flores

Christopher Lee

NY

 

 

3 Kyra Aquino

Martinez

NY

 

 

3 Anthony Carvino

Sung Yoon

NYC

 

10 and Younger

1 Joao Pires

Styles

NY

 

 

2 Mateo Gandella

Gandella

NY

 

FREE STYLE FORM

 

 

 

 

(MEN)

1 Don Mamudoski

Dennis Buzie

NYC

 

 

 

 

 

 

Juniors & Children FORMS

(Tae Kwon Do & Karate)

(Boys and Girls)

 

 

GRAND CHAMPION

    Annie Roberts

 

 

 

Ages: 14-15-16

1 Joey Allare

James Roberts

MD

 

BLACK

2 Tarik Amon

Amos Johnson

MD

 

 

3 Rebecca Ehrhardt

Linda Lutes

Bklyn , NY

 

 

3 Kristopher Wilson

Gamel Byfield

NY

 

BLACK-BROWN-RED

 

 

 

 

 

1 James Foody

Ross

NJ

 

 

2 Maria Villasane

Edward Becerra

Venezuela

 

 

3 Geoffrey Andrew

McCusker

NY

 

 

3 Christopher Benton

Chris Robinson

NY

 

PURPLE-BLUE-GREEN

 

 

 

 

 

1 Gavin Chetram

Nelson Class

NY

 

 

2 Jyneise Valmone

Soke Whire

NY

 

 

3 Diego Valencia

Daniel Lopez

NY

 

 

3 Gabe Rudin

Amoldo Diaz

NY

 

YELLOW-ORANGE-WHT

 

 

 

 

 

1 Carolyn Sepulveda

Raphael Rodriguez

NY

 

 

2. Christopher Rivera

Mark Tome

NY

 

 

3 Josue Garcia

Rick Diaz

NYC

 

Age 11-12-13 Year Olds

(Tae Kwon Do/ Karate/Kung-Fu)

 

 

 

Pee Wees FORM - BLACK

1 Annie Roberts

James Roberts

MD

 

 

2 Bridson Wallace

Samuel Wallace

PA

 

 

3 Amy Bailes

Amos Johnson

MD

 

 

3 Raymond Alvarez

Edwin Casmo

NY

 

 

 

 

 

 

BROWN-RED

1 Valerie Kodman

Mitchell Maduro

Aruba

 

 

2 Farthen Rahman

Chris Robinson

NYC

 

 

3 Rasha Bhatnagae

James Roberts

MD

 

 

3 Johnathan Henry

David Moradi

NY

 

PURPLE-BLUE

 

 

 

 

 

1 Danielle Bucciero

Matt LaPidus

NY

 

 

2 Kimberly Santiago

Chris Robinson

NY

 

 

3 Latrell Sparks

Joe Almeda

NYC

 

 

3 Robert Persaud

Daniel Lopez

NY

 

PURPLE-BLUE-GREEN

 

 

 

 

 

1 Brandon Flores

Christopher Lee

NYC

 

 

2 Gilbert Hernandez

Nelson Class

NYC

 

 

3 Tasia Ortiz

Edwin Castro

NYC

 

 

3 Danielle Jones

Edwin Castro

NYC

 

YELLOW-ORANGE-WHT

 

 

 

 

 

1 Joseph Alvardo

Nelson Class

NYC

 

 

2 Carlos Lineses

Edwin Castro

NY

 

 

3 Alberto Sepulevda

Raphael Rodriguez

NYC

 

 

3 Veronica Correa

Linda Lutes

Bklyn , NY

 

Mini Pee Wees FORM (9-10)

(Boys and Girls)

 

 

 

BLACK

1 Darius Bean

Amos Johnson

MD

 

 

2 Samantha Gardella

Andree Gardella

NY

 

 

3 Stephanie Pagan

Joseph Rivera

NY

 

 

3 Luke Rosenthal

Dennis Buzis

NYC

 

BROWN-RED

 

 

 

 

 

1 Dylan Torres

Edwin Castro

NY

 

 

2 Glenn Attard

Dennis Buzis

NY

 

 

3 Name Thiam

Woods

NJ

 

PURPLE-BLUE-GREEN

 

 

 

 

 

1 Jeanneney Currie

Barrett

NY

 

 

2 Brian Ramos

Chris Robinson

Bronx , NY

 

 

3 Anfernee Abril

Nicolas Gonzalez

PR

 

 

3 Miquelangel Romero

Edwin Castro

NY

 

YELLOW-ORANGE-WHITE

 

 

 

 

 

1 Nick Garcia

Edwin Decastro

NY

 

 

2 Jacob Apterbach

Linda Lutes

NY

 

 

3 Justin Santiago

Edwin Castro

NY

 

Super Mini Pee Wees (II) FORM

 (7 -8 Years Old)

 

 

 

BLACK-BROWN-RED

1 Sara Lebowitz

Amos Johnson

MD

 

 

2 Ricardo Domingez

Dennis Buzis

NY

 

 

3 Cole Bamard

Sung Yun

NY

 

 

3 Platon Vlamis

Edward Mazaraski

CT

 

PURPLE-BLUE

 

 

 

 

 

1 Kyra Aquino

Martinez

NY

 

 

2 Terrell Kendley

Edwin Castro

NY

 

 

3 Owen Xie

David Moradi

Port Chester, NY

 

 

3 Paula Soden

David Mordi

Port Chester, NY

 

GREEN

 

 

 

 

 

1 Thomas Guerriero

Linda Lutes

NY

 

 

2 Griffin Laubacher

Lemons

OH

 

 

3 Jaicynn Gonzalez

Edwin Castro

NY

 

 

3 Robin Kim

David Moradi

NY

 

YELLOW-ORANGE-WHT

 

 

 

 

 

1 Margarita Justiniaro

Gonzalez

PR

 

 

2 John Krogosta

Lopez

MD

 

 

3 Efrain Tushniano

Gonzalez

PR

 

 

3 Gareth Sterling

Linda Lutes

Bklyn, NY

 

Super Mini Pee Wees (I) FORM

(6 Years and Younger)

 

 

 

ADVANCED

1 Amir Rahman

Chris Robinson

NY

 

 

2 Shakira Hester

Chris Robinson

NY

 

YELLOW-ORANGE-WHT

 

 

 

 

 

1 Jacqueline Tlaseca

Castro

NYC

 

 

2 Michael Adair

David Moradi

Port Chester, NY

 

 

3 Kristopher Gugman

Vigoroux

NJ

 

 

3 Julia Francis

Tineo

NY

 

BREAKING –ADULTS

 

 

 

 

MEN

 

 

 

 

BLACK

1 Nicolas Gonzalez

S. Henry Cho

PR

 

 

 

2 Samuel Wallace

Frederick Scott

PA

 

 

3 Doan Mamudeski

Dennis Buzis

NYC

 

 

3 John DeCrescenzo

David Moradi

Port Chester, NY

 

 

 

 

 

 

BROWN-RED

1 Tim Shoemaker

Dennis Buzis

NYC

 

 

2 Alexander Liss

Andrew Hahn

NYC

 

 

3 Gregory Forte

Andrew Hahn

NYC

 

 

3 Jose Villasane

Edward Becerra

Venezuela

 

WOMEN

 

 

 

 

BLACK

1 Hafizawaty Odusanya

Linda Lutes

Bklyn, NY

 

 

2 Tahra Yien

Dennis Buzis

NYC

 

 

3 Marcela Rodriguez

Andrew Hahn

NYC

 

SENIORS

 

 

 

 

ALL RANKS

1 Norman Bretz

Lemons

OH

 

 

2 Hermilo Vergara

Acosta

NY

 

 

3 Ernst Louis

Sugar

NJ

 

 

3 Jason P Mille

Chris Robinson

NY

 

JUNIORS (14-15-16)

 

 

 

 

ADVANCED

1 Wilfred Wallis

Dennis Buzis

NY

 

 

2 Shaotiang Wong

Dennis Buzis

NY

 

 

3 Zain Naqui

David Moradi

Port Chester, NY

 

 

3 James Foody

Ross

NJ

 

 

 

 

 

 

PURPLE-BLUE

1 Anfernee Abril

Nicolas Gonzales

PR

 

 

2 Tarrus Richardson

Dennis Buzis

NYC

 

 

3 Manny Nunez

Dennis Buzis

NYC

 

 

3 Maxwell Babej

Dennis Buzis

NYC

 

CHILDREN  (7-8-9-10-11)

 

 

 

 

ADVANCED

1 Dillon Sardvik

Sung Yoon

NY

 

 

2 Victoria Petit

Sung Yoon

NY

 

 

3 Cori Anbro

Sung Yoon

NY

 

 

3 Ricardo Domunguez

Dennis Buzis

NYC

 

 

 

 

 

 

 

1 Cole Bamard

Sung Yoon

NY

 

 

2 Glenn Atland

Dennis Buzis

NY

 

 

3 Vaughan McDonald

Dennis Buzis

NY

 

 

3 Boby Fuleki

Dennis Buzis

NY

 

 

 

 

 

 

BEGINNERS

1 Nicolas Garcia

Edwin Castro

NY

 

 

2 Griffin Laubacher

Lemons

OH

 

 

3 Carlos Linares

Edwin Castro

NY

 

 

3 Spencer Stark

David Moradi

Port Chester, NY

 

 

 

 

 

 

SPARRING ADULTS

 

 

 

 

Sparring Grand Champion

   Andrew Hahn

 

 

 

MEN -

 

 

 

 

BLACK – HEAVY WEIGHT

1 Charles Burney

Bethlea

 

 

 

1 John Cunningham

Bethlea

 

 

 

2 Steven Rodriguez

S. Henry Cho

PR

 

 

2 Cristian Tejade

Mora

 

 

LT. HEAVY WEIGHT

 

 

 

 

 

1 Samuel Diaz

Errol Bennett

NYC

 

 

2 Armand Musto

James Roberts

MD

 

 

3 Nick Despoelberch

Phil Sunt

NY

 

 

3 Gregory

Mahale Batiera

NY

 

MIDDLE WEIGHT

 

 

 

 

 

1 Andrew Hahn

James Roberts

MD

 

 

2 Lee Anderson

John Bussard

MD

 

 

3 Gamel Byfield

Lewis Branch

 

 

LIGHT WEIGHT

 

 

 

 

 

1 Hannibal Mitchell

Amos Johnson

MD

 

 

2 Nicolas Gonzalez

Nicolas Gonzales

PR

 

 

3 Jonathan Urban

Ernest

MD

 

 

3 Adam Nop

John Critzos

MD

 

BROWN-RED (HEAVY)

 

 

 

 

 

1 Brian Neri

John Critzos

MD

 

 

2 Wesley Kang

John Critzos

MD

 

 

3 Coby Ballard

Dennis Buzis

NYC

 

 

3 Billy Lynn

Amos Johnson

MD

 

BROWN-RED (LIGHT)

 

 

 

 

 

1 Jose Vilesano

Edward Becerra

Venezuela

 

 

2 Reginald Sparks

Joe Almeda

NY

 

 

3 Robert Lopez

Christopher Lee

NY

 

 

3 Gary Kiyan

Andrew Hahn

NY

 

PURPLE-BLUE-GREEN

 

 

 

 

 

1 Kevin Joseph

John Dinkins

NY

 

 

2 Jefferson Jordan

C Styles

NY

 

 

3 Kelce Cryser

John Critzos

MD

 

 

2 Tim Boyce

John critzos

MD

 

YELLOW-ORANGE-WHITE

 

 

 

 

 

1 Robert Bello

John Critzos

MD

 

 

2 Stephen Driebe

Chris Lee

NY

 

 

3 Nathan Kung

Rivera

West Point

 

 

3 Jim Calvin

John Critzos

MD

 

SPARRING  - WOMEN

 

 

 

 

BLACK BELT

1 Hafizawaty Odusanye

Linda Lutes

Bklyn, NY

 

 

2 Stephanie Mae

John Critzos

MD

 

 

3 Tahra Yien

Dennis Buzis

NY

 

 

3 Alyssa Franco

Quinones

NY

 

ADVANCED LEVEL

 

 

 

 

 

1 Ahn Tran

Dennis Buzis

NY

 

 

2 Marcela Rodriguez

Andrew Hahn

NY

 

 

3 Xuemei He

Andrew Hahn

NY

 

INTERMEDIATE

 

 

 

 

 

1 Yasmin Hooey

Shabat Lea

NY

 

 

2 Lindsey Atwood

John Critzos

MD

 

 

3 Laurice Hwang

Chris Lee

NYC

 

 

3 Tiza Farmer

Edwin Castro

NY

 

BEGINNER

 

 

 

 

 

1 Chelsea Wright

John Critzos

MD

 

 

2 Allison Clarke

John Critzos

MD

 

 

3 Jennifer Allen

Chris Lee

NY

 

SPARRING -SENIORS

 

 

 

 

BLACK – Heavy

1 Bill Latimer

Andy Diaz

NY

 

                 Middle

 

 

 

 

 

1 Harry valez

Nicolas Gonzalez

PR

 

 

 

 

 

 

 

3 Robert Gonzales

 

 

 

PURPLE-BLUE

 

 

 

 

 

1 Hayden Byrne

David Moradi

Port Chester, NY

 

 

2 Ernst Louis

Sugar

NY

 

 

3 Anthony Compagnone

Chris Robinson

NY

 

GREEN

 

 

 

 

 

1 Gauntlett McFarlane

White

NY

 

 

2 Van Carlton

Chris Robinson

NY

 

 

3 Norman Bretz

Lemons

OH

 

 

 

 

 

 

SPARRING

JUNIORS & CHILDREN

 

 

 

Ages 14-15-16   (BOYS )

 

 

 

 

BLACK

1 Kristopher Wilson

Gamal Byfield

NY

 

 

2 Gaetano Semilia

Linda Lutes

Bklyn , NY

 

 

3 Robby Bailes

Amos Johnson

MD

 

 

3 Claron Koolman

K Maduro

Aruba

 

BROWN-RED

 

 

 

 

 

1 James Foody

Ross

CT

 

 

2 Geoffrey Andrew

McCuster

NY

 

 

3 Conner Lesyshya

McCuster

NY

 

 

3 Christopher Flores

Diaz

NY

 

PURPLE-BLUE

 

 

 

 

 

1 Zain Naqui

David Moradi

NY

 

 

2 Emmanuel Binyaminov

Arkadi

NY

 

 

3 Jyneise Valmont

White

NY

 

 

3 Diego Valencia

David Lopez

NY

 

GREEN-YELLOW-WHITE

 

 

 

 

 

1 Shao Xiang Wang

Dennis Buzis

NY

 

 

2 Josh Walker

Edward Mezerewski

CT

 

 

3 John Martinez

Raphael Rodriguez

NY

 

 

3 Josue Garcia

Rick Diaz

NY

 

Ages 14-15-16  (GIRLS )

 

 

 

 

ADVANCED

1 Maria Villasana

Edward Becerra

Venezuela

 

 

2 Lindsey Jones

Ed Mezerewski

CT

 

 

3 Rebecca Ehrhardt

Linda Lutes

NY

 

Ages 11-12-13  (BOYS)

 

 

 

 

BLACK

1 Raymond Alvarez

Edwin Castro

NY

 

 

2 Bridson Wallace

Samuel Wallace

PA

 

 

3 Darnell Thompson

Ed Mezerewski

CT

 

 

3 Thomas Allen, Jr

Ed Mezerewski

CT

 

ADVANCED

 

 

 

 

 

1 Xavier Joseph

Chris Robinson

NY

 

 

2 Solomon Reed

Chris Robinson

NY

 

PURPLE-BLUE

 

 

 

 

 

1 Darrell Hester

Chris Robinson

NY

 

 

2 Reed Jones

Chris Lee

NY

 

 

3 Michael Salazar

Tineo

NY

 

 

3 Latrell Sparks

Joe Almeda

NY

 

GREEN

 

 

 

 

 

1 Christopher Calle

Daniel Lopez

NY

 

 

2 Gilberto Hernandez

Nelson Class

NY

 

 

3 Tyler Felsanthal

Daniel Lopez

NY

 

 

3 Malik Smith

Curtis Styles

NY

 

YELLOW-ORANGE

 

 

 

 

 

1 Joseph Alvarez

Nelson Class

Queens , NY

 

 

2 Jorge Hernandez

White

NY

 

 

3 Alberto Sepulveda

Raphael Rodriguez

NY

 

Ages 11-12-13  (GIRLS )

 

 

 

 

BLACK-BROWN-RED

1 Annie Roberts

James Roberts

MD

 

 

2 Leslie Finnie

Acosta

NY

 

 

3 Valerie Koolman

K Maduro

Aruba

 

 

3 Alexis Weikert

Amos Johnson

MD

 

BLACK-BROWN-RED

 

 

 

 

 

1 Amy Bailes

Amos Johnson

MD

 

 

2 Alleya Jenkins

Ed Mezerewski

CT

 

 

3 Khiane Lowe

Wilton White

NY

 

 

3 Gauri Bhatnager

James Robers

MD

 

PURPLE-BLUE-GREEN

 

 

 

 

 

1 Tasia Elere Ortiz

Edwin Castro

NY

 

 

2 Jennie Tran

Ed Mezerewski

CT

 

 

3 Jessica Tlaseca

Edwin Castro

NY

 

 

3 Samantha Coshanza

Freeman

NY

 

MINI PEE WEES  (BOYS)

 

 

 

 

Ages 9-10 Year Olds

1 Darius Bean

Amos Johnson

MD

 

BLACK BELT

2 Luke Rosenthal

Dennis Buzis

NYC

 

 

3 Dillan Sandvik

Sung Yoon

NY

 

 

3 Davon Marrero

Joseph Rivera

NY

 

BROWN-RED

 

 

 

 

 

1 Dylan Flores

Edwin Castro

NY

 

 

2 Vaughn McDonald

Dennis Buzis

NYC

 

 

3 Fatas Mehneti

Joseph Rivera

NY

 

PURPLE-BLUE-GREEN

 

 

 

 

 

1 Malik Kendley

Edwin Castro

Bronx, NY

 

 

2 Miguelangel Romero

Edwin Castro

Bronx, NY

 

 

3 Ronald Platis

M Brooks

NYC

 

 

4 Chris Wright

White

NY

 

YELLOW-ORANGE-WHT

 

 

 

 

 

1 Jordan Chambers

Curtis Styles

NY

 

 

2 Brian Garcia

Edwin Castro

NY

 

 

3 Jago Pieres

Curtis Styles

NY

 

 

3 Jacob Apterbach

Linda Lutes

Bkyn, NY

 

Ages 9-10  (GIRLS )

 

 

 

 

BLACK

1 Samentha Gardella

Gardella

NY

 

 

2 Emily McDonald

Ed Mezerewski

CT

 

 

3 Elia Asnin

Acosta

NY

 

 

3 Stephanie Pagan

Joseph Rivera

NY

 

YELLOW-ORANGE-WHITE

 

 

 

 

 

1 Samentha Cruz

Hawk Frazier

NY

 

 

2 Eliana Espino

Vigoroux

NJ

 

 

3 Ariela Nieves

Vigoroux

NJ

 

 

3 Chayla Jenkins

Edwin Castro

Bronx, NY

 

SUPER MINI PEE WEES (1)

BOYS & GIRLS

 

 

 

Ages 7-8 Years Old

 

 

 

 

BLACK-BROWN-RED

1 Ricardo Dominguez

Dennis Buzis

NY

 

 

2 Platon Vlauroe

Edward Mezerewski

CT

 

 

3 Sam Lichowitz

Amos Johnson

MD

 

 

3 Cole Barnard

Sung Yoon

Ny

 

PURPLE-BLUE

 

 

 

 

 

1 Terrell Kendley

Edwin Castro

NY

 

 

2 Tarrus Richardson

Dennis Buzis

NY

 

 

3 Maxwell Babej

Dennis Buzis

NY

 

 

3 Manny Nunez

Dennis Buzis

NY

 

GREEN

 

 

 

 

 

1 Jochem Sijsenaar

David Moradi

Port Chester, NY

 

 

2 Robin Kim

David Moradi

Port Chester, NY

 

 

3 Adriel Valdez

David Moradi

Port Chester, NY

 

 

3 Spencer Slerk-Mueller

David Moradi

Port Chester, NY

 

YELLOW-ORANGE-WHT

 

 

 

 

 

1 Stefan Klies

Vigoroux

NJ

 

 

2 Nicole Pichardo

Vigoroux

NJ

 

 

3 Efrain Justzano

Nicolas Gonzales

PR

 

 

3 Armani Moore

Flores

NY

 

SUPER MINI PEE WEES(II)

Ages 6 years and younger

PURPLE-BLUE

 

 

YELLOW-ORANGE-WHT

 

 (BOYS AND GIRLS)

 

1 Sonic Fleming

2 James McGaughan

3 Shakira Hester

 

1 Chris Guzman

2 Harrison Skyrm

3 Peter Sdaler

3 Jacqueline Tlaseca

 

 

Felix Cabahero

John O’Leary

Chris Robinson

 

Vigoroux

Huang

Sung Yoon

Edwin Castro

 

 

 

 

NY

 

NY

CT

NY

Bronx, NY

 

 


What is the All American Open?

The All American Open Championship was started in 1965 to promote the principles of the American Martial Arts. It has been held every year since and draws contestants from all around the world. The All American Open is presently recognized as one of the nation's major tournaments.


The All American Open was held in Madison Square Garden Center in New York City for twenty-three consecutive years, from 1967 to 1989. It was at the 1967 All American Open where Chuck Norris and Bruce Lee first met. All American Open has been continued and staged outside the Garden since 1989, and we are proud to say that many famous champions like Cynthia Rothrock, Eric LaSalle (from E.R.TV series) have participated and won in the All American Open.


The all American Open provides an opportunity for practitioners of all styles to meet and compete against each other in a spirit of cooperation and harmony. The tournament rules are specifically formulated to cover all the major styles and not favor one over the others.

2006 Championship Winner's List

2006 Championship article

2004 Championship Winner's List

2004 Championship article

2003 Championship Winner's List

2003 Championship article

2002 Championship Winner's List

2002 Championship article

2001 Championship Winner's List

2001 Championship article

2000 Championship Winner's List

2000 Championship article

Past grand champions

What is Tae Kwon Do?

Past forms champions

What is Karate?

Home Page

What is Kung Fu?

 

 

Copyright ©2008 S. Henry Cho
Send mail to mailto:henrycho@aol.com with questions or comments about this web site.